Private Cloud uszyty na miarę

Czym dla każdego przedsiębiorstwa jest środowisko IT? Przede wszystkim sercem oraz mózgiem całej firmy. To tutaj procesy biznesowe łączą się ze sobą dlatego nic dziwnego, że każda firma potrzebuje mocnego środowiska. W wielu przedsiębiorstwach nie istnieje coś takiego jak „cloud” – wszystko przez błędne myślenie, że rzeczy trzymane w chmurze muszą być drogie. W ogólnym rozrachunku budżetowym wychodzi jednak, że to trzymanie własnej serwerowni jest mniej opłacalne. Trzeba zakupić sprzęt, serwisować go, zatrudniać ludzi, którzy będą to robić, dbać o klimatyzacje, brak awarii prądu lub przestrzeń.

  • Private Cloud vs Public Cloud

  • Migracja – case study

  • Wywiad z CEO Axperts

  • Infrastruktura hybrydowa w środowisku rozproszonym

Private Cloud vs Public Cloud

Czym różni się private cloud od public clouda? Przede wszystkim poziomem dostępu do wirtualizatora. Prywatna chmura to forma usługi polegająca na odpłatnym udostępnianiu zasobów IT za pomocą sieci, z gwarantowanym dostępem do poziomu wirtualizacji (np. VMWare). Wraz ze wzrostem popularności wykorzystania chmur obliczeniowych jakość tych usług systematycznie rośnie, a ich cena maleje, powoli czyniąc chmurę prywatną bardziej opłacalną niż utrzymywanie własnego środowiska IT. Chmura publiczna to nic innego jak współdzielenie zasobów obliczeniowych należących do firmy hostingowej z innymi ich klientami. Nie mamy tutaj żadnej władzy nad wirtualizacją, nieraz nie mamy nawet możliwości restartu maszyny wirtualnej.

Migracja – case study

Zgodnie z ustaloną koncepcją, firma Atman (której od kliku lat Axperts jest partnerem) zbudował dla Klienta prywatną chmurę obliczeniową. Podzielona jest ona na dwa ośrodki przetwarzania danych: podstawowy i zapasowy, ulokowane w warszawskich Centrach Danych Atman. Skomunikowane są one ze sobą siecią światłowodową trzema niezależnymi trasami. Bazę sprzętową private clouda stanowiły serwery dedykowane Atmana uzupełnione przez macierze. Infrastruktura Klienta została zabezpieczona kompleksowym rozwiązaniem typu UTM (Unified Threat Management). Newralgiczną częścią wdrożenia była migracja danych i aplikacji przedsiębiorstwa do nowego środowiska, a wcześniej jej odpowiednie zaplanowanie. Z uwagi na międzykontynentalny charakter prowadzonej działalności klienta (z systemów korzystają użytkownicy w różnych strefach czasowych), przeniesienie systemów firmy musiało się odbyć bez przerywania ich pracy.Brak możliwości wskazania okna serwisowego oznaczał, że zadanie to wymagało wyjątkowo precyzyjnego wyznaczenia etapów i ustalenia szczegółowego harmonogramu migracji.

Wywiad z CEO Axperts, Dariuszem Zalewskim

Przy okazji tej ogromnej migracji, zachęcamy do obejrzenia wywiadu z Dariuszem Zalewskim, który opowiada, jak proces migracji wyglądał oraz dlaczego wybrany został private cloud. Zachętamy również do przeczytania case study z tego wdrożenia.

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded. For more details, please see our POLITYKA PRYWATNOŚCI.
I Accept

Infrastruktura hybrydowa w środowisku rozproszonym

Jaka jest różnica pomiędzy chmurą prywatną a infrastrukturą hybrydową? Polega ona na tym, że infrastruktura hybrydowa oznacza połączenie chmur publicznych i prywatnych. W taki sposób aby stały się one jedną integralną jednością. Natomiast private cloud oznacza budowanie środowiska chmurowego na bazie usług dedykowanych środowisk. W rezultacie wykorzystanie infrastruktury zewnętrznej nie polega już na centralizacji ale na tworzeniu dostosowanego do konkretnych potrzeb, wydajniejszego modelu obliczeń rozproszonych.

Korzyści to m.in sprawne narzędzie, na którym można zawsze polegać. To przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. Zespół IT swobodnie administruje zasobami i ma dostęp do wszystkich niezbędnych poziomów infrastruktury.

Private Cloud uszyty na miarę ⭐⭐⭐⭐⭐ | Ocena 5/5 | Głosów 21